July 5,
Jak dobrać korektor pod oczy?

Korektor powinien skutecznie maskować niedoskonałości skóry i fizyczne objawy jej zmęczenia, nie odbierając twarzy naturalnego wyglądu. Dlatego powinnyśmy wiedzieć, jak dobrać korektor pod oczy, aby uzyskać perfekcyjny makijaż. Szczególną uwagę musimy zwrócić na jego kolor i konsystencję, od których zależy oczekiwany przez nas efekt.

Korektor pod oczy, jak dobrać kolor?
Podstawowa zasada doboru koloru korektora mówi, że powinien być o ton lub dwa tony jaśniejszy od podkładu, jakiego używamy do wykonania makijażu. Występujące pod oczami cienie czy przebarwienia są zazwyczaj ciemniejsze niż pozostała część skóry twarzy, dlatego cerę pod oczami należy lekko rozjaśnić. Jeśli natomiast okolice naszych oczu są opuchnięte, powinnyśmy użyć korektora o ton ciemniejszego. A jeśli zależy nam jedynie na wyrównaniu kolorytu skóry, sięgnijmy po korektor w takim samym odcieniu, jaki ma nasz podkład.

A jak dobrać korektor bez podkładu? Zadanie to wymaga prawidłowego określenia koloru i tonacji naszej cery. W tym przypadku korektor powinien być jak najbardziej zbliżony do jej kolorytu lub nieco jaśniejszy. Taki wybór sprawi, że kosmetyk po wyschnięciu zleje się z barwą naszej skóry, wygładzi ją i pozwoli zachować jej naturalny wygląd.

Bez względu jednak na to, czy będziemy używać korektora razem z podkładem lub niego, musimy uważać, aby nie wybrać zbyt jasnego kosmetyku. W takiej sytuacji nie ukryje on niedoskonałości, ale sprawi, że staną się bardziej widoczne. A my będziemy przyciągać wzrok nieestetycznymi, jasnymi „plackami” pod oczami.  

Jak dobrać korektor do koloru skóry i podkładu?
Sztuka tego, jak dobrać korektor pod oczy sprowadza się przede wszystkim do umiejętnego określenia tonacji naszej cery. Aby ją poznać, wystarczy stanąć przed lustrem, przyłożyć do twarzy białą kartkę i w naturalnym świetle sprawdzić, w jaki „wpada” kolor. Mówimy tu o tonacjach:

• chłodnej (C – cool) – gdy nasza skóra ma odcień różowy,
• ciepłej (W – warm) – gdy nasza cera wpada w ton oliwkowy, złocisty czy żółty,
• neutralnej (N – neutral) – gdy skóra twarzy ma ton pośredni pomiędzy ciepłym a chłodnym.

Wystarczy przyjrzeć się własnej twarzy, aby prawidłowo dobrać kolor korektora do koloru skóry. W przypadku marki Estee Lauder jest to dość łatwe, ponieważ każdy kosmetyk jest oznaczony wspomnianymi literami. Dodatkowo kolory korektorów dopasowane są odcieniami do podkładów tej marki. Korektory Estee Lauder mają również podane numery, określające intensywność koloru: im wyższa liczba, tym jest on ciemniejszy.

Jak dobrać korektor do koloru cieni pod oczami?
Kolor skóry to nie jedyne kryterium wyboru korektora pod oczy. Jeśli potrzebujemy go do rozwiązania poważniejszych problemów niż nierówny koloryt (na przykład borykamy się z intensywnymi cieniami lub widocznymi naczynkami), musimy sięgnąć po konkretny kolor korektora. Jeśli nasze cienie mają kolor:

• zbliżony do fioletowego, powinnyśmy sięgnąć po korektor o żółtawej lub brzoskwiniowej pigmentacji,
• wpadający w odcień siny lub sino-niebieski, wybierzmy korektor bardziej pomarańczowy,
• szary, oliwkowo-szary, szaro-brązowy, użyjmy korektora o różowej pigmentacji.

Pamiętajmy też, że korektory te nakładamy przed położeniem podkładu. Natomiast korektory o kolorach zbliżonych do tonacji skóry, które mają wyrównywać jej koloryt i maskować niedoskonałości, nakładamy dopiero po nałożeniu podkładu na twarz.

Intensywność krycia korektora
To, jak dobrać korektor do twarzy zależy również od tego, jakiej intensywności krycia oczekujemy. Korektory o mocnym stopniu krycia (np. z matowym wykończeniem), nadają się do intensywnego maskowania. Zwróćmy jednak uwagę, czy nie są kosmetykami o „cięższej” konsystencji. Jeśli tak, musimy uważać, aby nie nałożyć ich zbyt grubej warstwy. Mogłoby to nie tylko obciążyć cienką skórę pod oczami, ale i uwypuklić zmarszczki i inne defekty. Dlatego lepiej wybierać produkty o lżejszej, kremowej, a nawet płynnej formule.

Korektory o delikatniejszym kryciu niedoskonałości dość często są na twarzy niemalże niezauważalne. Dotyczy to na przykład korektorów o naturalnym wykończeniu lub rozświetlających. Zapewniają one niższy poziom maskowania, ale za to rozświetlają skórę lub ograniczają jej nadmierne błyszczenie. Tego rodzaju produkty, jak na przykład korektor Double Wear od Estee Lauder, nie tylko łatwo rozprowadzają się na cienkiej skórze okolic oczu, ale i równo wypełniają jej wszystkie nierówności.

Przygotowanie skóry pod oczami?
To, jak dobrać korektor pod oczy to tylko polowa sukcesu. Otóż nawet najlepiej wybrany kosmetyk nie zagwarantuje nam pożądanego efektu, jeśli nie będziemy pielęgnować skóry pod oczami. Jest ona przecież bardzo cienka a przez to i wyjątkowo wrażliwa. Dlatego przed nałożeniem korektora (najlepiej o właściwościach odżywczych czy nawilżających), nasza skóra powinna być dobrze oczyszczona, nawilżona i naciągnięta.

Powinnyśmy też zadbać o nią, stosując odpowiednie kremy pod oczy, dostępne w bazie produktów Estee Lauder. Może to być na przykład krem Revitalizing Supreme+, który ujędrnia, liftinguje i rozświetla skórę. Inny rozwiązaniem jest krem na cienie pod oczami Advanced Repair Eye Supercharged Gel-Crème. Istotne w pielęgnacji są także środki nawilżające oraz te o działaniu odżywczym. Dobrze także stosować kremy, które ujędrniają skórę czy pobudzają jej komórki do wytwarzania kolagenu. Dzięki nim będzie ona zdrowsza a działanie korektora jeszcze lepsze.

Top